Zdjęcia z drona

dron DJI Inspire 1Drony szturmem biorą polskie niebo i są coraz chętniej wykorzystywane do robienia zdjęć i filmów. Trudno się dziwić, umożliwiają w końcu dotarcie z aparatem w niedostępne do tej pory miejsca i pokazują świat z całkiem nowej perspektywy. Robienie zdjęć z drona to jednak nie tak prosta sprawa jakby mogło się wydawać, a przed wyjściem w teren trzeba zapoznać się kilkoma istotnymi sprawami.

Jakie mamy rodzaje dronów? Na rynku dostępne są quadrocoptery wyposażone w cztery śmigła mogące unieść małą kamerę. Są używane częściej do rekreacji i zabawy, jednak można kupić modele wyposażone w profesjonalny sprzęt dobrej jakości. Hexacoptery z sześcioma śmigłami oraz octocoptery wyposażone w osiem śmigieł.

Ale jaki dron będzie najlepszym wyborem dla fotografa? Jeśli możemy wydać około 9-12 tysięcy złotych, możemy wybrać JDI Inspire 1. Dron ten posiada kamerę, która jest w stanie filmować obraz w rozdzielczości 4K. Zdjęcia można robić w 12Mpix, nagrywać video 4K (30 klatek na sekundę lub Full HD przy 60 klatkach). Ma również obiektyw 35mm o 94 stopniowym polu widzenia. Ta sama firma wyprodukowała Phantom Vusion 2+, który można zakupić w chwili obecnej za około trzy i pół tysiąca. Kamera nagrywa obraz Full HD (30 klatki na sekundę) lub HD (60 klatek) i robi zdjęcia w 14Mpix.

Ciekawym wyborem dla fotografów chcących nagrywać np. wycieczki lub sportowe szaleństwa jest Lily Camera, którą nie wymaga sterowania, dron po prostu wyrzuca się w powietrze, a on śledzi osobę wyposażoną w odbiornik GPS. Nagrywa w rozdzielczości Full HD, ma funkcję slow motion. Zdjęcia robione są w rozdzielczości 12Mpix, a kąt obiektywu wynosi 94 stopnie. Około tysiąca złotych trzeba zapłacić za Parrot A.R Drone 2.0. Filmuje w formacie HD (270p, 30 klatek na sekundę) i może streamować wideo bezpośrednio na smarfon lub komputer. Kąt widzenia wynosi 92 stopnie.

Najtańsze modele dronów można kupić za około kilkaset złotych. Zamontowano w nich zazwyczaj aparaty o słabej rozdzielczości, choć te z HD są standardem w dronach zaczynających się od około tysiąca złotych. Jednak nie jesteśmy skazani wyłącznie na modele oferowane nam przez producentów i możemy stworzyć własne, odpowiadające naszym wymaganiom i potrzebom, zestawy.

Wybierając drona musimy pamiętać o kilku rzeczach. Większość utrzymuje się w powietrzu przez kilka lub kilkanaście minut, najlepsze mogą latać do dwudziestu kilku minut. Potem potrzebują zmiany lub naładowania baterii (które może trwać nawet parę godzin). Lepsze modele są wyposażone w mocniejsze silniki, dzięki czemu są w stanie więcej unieść (np. dodatkowy sprzęt). Do zamontowania dodatkowych kamer służy gimbal, czyli uchwyt pod dronem. Im droższe tym wyposażone w więcej udogodnień (bardzo dobra redukcja wstrząsów, zdalne sterowanie itd.), choć najtańsze dostaniemy już za kilkadziesiąt złotych. Dodatkowymi udogodnieniami są np. programowanie trasy przelotu, śledzenie celu, automatyczny powrót do domu i awaryjne lądowanie w razie rozładowania baterii.

Jedna myśl nt. „Zdjęcia z drona

  1. Milena

    Wszystko bardzo fajnie tylko ceny dronów odstraszają :(. Solidny dron który robi zdjęcia wysokiej jakości to koszt między 10 a 15 tys zł i nie każdego stać na taki wydatek niestety.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *