Zalety i wady formatu RAW

RAWUżywając lustrzanki cyfrowej mamy możliwość zapisywania naszych zdjęć do formatu RAW. Często jednak wybieramy jedynie format JPG, gdyż pliki takie są dużo mniejsze od RAW-ów i zmieści się ich na naszej karcie pamięci (czy też później na twardym dysku komputera) dużo więcej. Czy warto więc skorzystać z formatu RAW?

Zalety plików RAW

Pliki w formacie RAW są to surowe pliki zarejestrowane przez matryce naszego aparatu, które nie są przetwarzane na inny rodzaj plików (np. JPG) a zawierają jedynie informacje dotyczące ustawień aparatu w chwili robienia zdjęcia (ogniskowa, ISO itp). Dzięki temu zachowujemy wysoką jakość obrazu, który następnie możemy dowolnie modyfikować za pomocą specjalnych programów na naszym komputerze.

Pliki RAW nie są kompresowane w żaden sposób i mają bardzo dużą rozpiętość tonalną (12, 14 bitów na piksel), co daje nam duże możliwości jeżeli chodzi o edycję samego zdjęcia. W naszych plikach w formacie RAW możemy dokonywać zmiany ekspozycji, kontrastu, ostrości zdjęcia itp. nie tracąc jednocześnie na jakości zdjęcia.

Plik RAW możemy wielokrotnie obrabiać, testując różne ustawienia i zapisując efekty naszych prac do różnych innych formatów (np. .jpg czy .png).

A jakie są wady plików RAW?

Zastanawiacie się pewnie czy są jakieś minusy formatu RAW. Otóż… oczywiście, że są :). Pliki w takim formacie jak już pisałem na początku poprzez to, że zawierają dużo informacji i mają ogromne możliwości jeżeli chodzi o ich edycję, są bardzo duże w porównaniu z innymi formatami i jeżeli chcielibyśmy korzystać jedynie z tego formatu, bardzo szybko zapełnialibyśmy karty pamięci naszych aparatów. Dodatkowym minusem RAW-ów jest konieczność ich obróbki, co uniemożliwia nam szybką prezentacje takich zdjęć np na ekranie telewizora czy komputera. Nie dość, że musimy mieć specjalny program do obróbki takiego zdjęcia (chociaż coraz częściej producenci dołączają takie oprogramowanie do swoich aparatów), to jeszcze niestety musimy poświęcić czas na obróbkę takich zdjęć (jeżeli będą to duże ilości zdjęć w formacie RAW to taka obróbka z pewnością zajmie nam dużo czasu).

Decyzja należy do WAS

Jeżeli chodzi o decyzję na temat używania formatu RAW to pozostawiam ją WAM :). Według mnie najlepiej używać zarówno formatu JPG jak i RAW. Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy dane zdjęcie wyjdzie nam tak jak chcemy lub tak jak chce tego nasz Klient (m.in. np ze względu na zbyt kontrastową scenę jaka fotografujemy) to wykonajmy zdjęcie w formacie RAW. Jeżeli jesteśmy na imprezie urodzinowej u znajomych i wiemy, że wykonamy mnóstwo zdjęć, to myślę, że odpowiednim wyborem będzie format JPG.

Zdjęcie do artykułu pochodzi ze strony www.iconfinder.com

Jedna myśl nt. „Zalety i wady formatu RAW

  1. Adam

    Z pewnością zwykły użytkowników nie będzie chciał wykorzystywać tego typu formatu robiąc zdjęcie. Co innego w przypadku kogoś kto wykonuje profesjonalne zdjęcia ślubne czy też produktów do gazet czy ulotek reklamowych, takie osoby wykorzystują tego typu format.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *