Tworzenie fotografii HDR

screen z programu Machinery HDR EffectsTechnika HDR pozwala nam uzyskać obraz, który charakteryzuje się dużą rozpiętością tonalną.

Aby utworzyć fotografię HDR najczęściej wykonujemy naszym aparatem cyfrowym kilka zdjęć tego samego kadru (używając np. statywu) z różnymi ustawieniami jeżeli chodzi o światło (zdjęcie niedoświetlone, prześwietlone itd.) a następnie zdjęcia te łączymy w jedno przy pomocy odpowiednich programów komputerowych (niektóre aparaty na rynku wyposażone są już w tryb zdjęć HDR jednak według mnie większe możliwości jeżeli chodzi o taką obróbkę zdjęć dają jak narazie programy komputerowe).

To właśnie jednemu takich programów chciałbym poświęcić chwilę w dzisiejszym wpisie. MACHINERY HDR Effects, bo o nim mowa, to program polskiego autorstwa (co dodatkowo, poza szeregiem wspaniałych możliwości, przemawia za tym aby wybrać akurat ten program), który pozwala utworzyć docelowy obraz HDR nawet z pojedynczej fotografii!

Program ten jest stosunkowo łatwy w obsłudze (przygotowanych jest wiele gotowych ustawień, co jest moim zdaniem idealnym rozwiązaniem jeżeli chodzi o początkujących użytkowników) a pozwala uzyskać naprawdę niesamowite efekty.

screen z programu Machinery HDR Effects

Machinery HDR Effects pozwala nam nie tylko na tworzenie zdjęć HDR ale również na korygowanie niedoskonałości naszych zdjęć takich jak np. szumy czy słaba ostrość.

Program ten rozpoznaje wszystkie najpopularniejsze formatów plików (JPG, TIFF, BMP) a także formaty RAW.

Aktualnie dostępna jest wersja 2.9 MACHINERY HDR Effects w wersji 32 i 64-bitowej. Program ma już ponad 84000 użytkowników co świadczy o naprawdę niezwykłej popularności.

Jeżeli chodzi o cenę tego programu to myślę 99 zł nie jest zbyt wygórowaną ceną za program o takich możliwościach. Dodatkowo autorzy programu przygotowali specjalną promocję dla posiadaczy licencji Machinery HDR Effects 1.x / 2.x dla której wygasła już bezpłatna aktualizacja (starszej niż rok) – 50% rabat na zakup wersji HDR Effects 2.x.

Więcej szczegółów dotyczących tej aplikacji, wraz z historią zmian znajdziecie  na stronie www.machineryhdr.com

Zdjęcia do artykułu pochodzą ze strony www.machineryhdr.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *