Fotografia tradycyjna

Przez ostatnich kilka lat fotografia przeżywa prawdziwe odrodzenie. Wiele ludzi interesuje się nią. Nasze babcie czy rodzice nie mieli takiej możliwości. Wówczas – kilkadziesiąt lat temu posiadanie aparatu fotograficznego było prawdziwym luksusem. Sprzęty były drogie i niedostępne. Nie było więc możliwości, by fotografia stała się tak popularną pasją wielu osób.

Dziś jest zupełnie inaczej. Dostęp do aparatów fotograficznych ma niemal każdy z nas. O ile nie stać nas na zakup własnego sprzętu możemy pożyczyć aparat od znajomych, rodziny, możemy używać telefonów komórkowych z funkcją aparatu. Są i tacy pasjonaci, którzy kochają fotografię tradycyjną i to właśnie ją wykorzystują, rozwijają swoją pasję. Fotografię można bowiem podzielić na tradycyjną – taką, która znana jest od dziesiątek lat i fotografię cyfrową, która swój boom przeżywa w ostatnim czasie. Aby móc robić zdjęcia tradycyjne konieczne jest posiadanie specjalnego, tradycyjnego aparatu fotograficznego. W żadnym wypadku nie jest to tak popularny dziś aparat cyfrowy. Fotografia tradycyjna nazywana jest inaczej fotografią analogową. Nie używa się w niej nowoczesnych technik fotograficznych. Aby wykonać tradycyjne zdjęcie przy użyciu tradycyjnej, analogowej fotografii konieczne będzie posiadanie aparatu fotograficznego na kliszę.

Bez niej zrobienie fotografii nie będzie możliwe. Zdjęcia wykonane tradycyjną metodą wywoływane są w odpowiedni sposób, w ciemni fotograficznej. Do wywołania fotografii używa się specjalistycznych instrumentów, narzędzi oraz związków chemicznych. Wykonywanie takich zdjęć jest o wiele trudniejsze niż przy wykorzystaniu techniki cyfrowej.

Nie mamy możliwości podglądu ujęcia, nie możemy zobaczyć, jak wyszło zrobione przez nas zdjęcie, nie możemy go poprawić. Efekt naszej pracy widzimy dopiero po wywołaniu zdjęć. Może okazać się, że sesja była zupełnie nieudana, zdjęcia nie wyszły, naświetliły się. Taka fotografia tradycyjna jest jednak wyjątkowa i jedyna w swoim rodzaju. To fotografia z duszą. Konieczne jest odpowiednie podejście fotografa i odpowiednie umiejętności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *