Fotografia portretowa


Ze wszystkich dziedzin fotografii właśnie fotografia portretowa cieszy się największą, niesłabnąca popularnością. Wbrew pozorom nie jest to łatwa sztuka. Dobry portret przedstawia nie tyle modela, co indywidualny charakter osoby pozującej. Fotografię portretową można podzielić na portrety pozowane oraz dokumentalne. W przypadku fotografii portretowych pozowanych model musi ściśle współpracować z fotografem. Fotografia dokumentalna natomiast jest wykonywana „na gorąco”, bez pozowania. Dzięki temu można uzyskać efekt naturalności. Przed wykonaniem portretu – zarówno pozowanego, jak i dokumentalnego, należy opracować koncepcję zdjęcia i atmosferę, jaką chcemy uzyskać. W tym celu konieczne jest zapoznanie się z modelem, poznanie jego charakterystycznych cech i osobowości. Bardzo ważne jest zachowanie i nastawienie fotografa. Powinien on stworzyć odpowiedni klimat, w którym model będzie czuł się swobodnie. Jeżeli fotografowana osób będzie sztywna i zestresowana, zdjęcie będzie sprawiało wrażenie nienaturalnego i wymuszonego.

Istotne są również kwestie techniczne. Większość aparatów fotograficznych posiada automatyczny tryb do robienia portretów. jednak bardziej ambitni fotografowie sami ustawiają parametry aparatu. W przypadku portretu należy dobrać odpowiednią wielkość przysłony. Dobre portrety to takie, w których uzyskano dużą głębię ostrości – twarz modela jest ostra, podczas gdy tło rozmazane, niewyraźne. By otrzymać taki efekt, należy wybierać duże otwory przysłony – do 5,6. Duża głębia ostrości pozwala odwrócić uwagę od tła, które przecież nie może przytłaczać modela. Warto unikać lampy błyskowej, ponieważ wówczas twarz jest oświetlona jednolicie, bez światłocienia, przez co przestaje być trójwymiarowa, staje się ”płaska”. Światło naturalne jest rozproszone, więc daje efekt delikatnych światłocieni. Natomiast odpowiednio ukierunkowane lampy pozwalają uzyskać efekt silnego kontrastu miedzy światłem i cieniem. Portret umożliwia różne ujęcia twarzy – en face, trzy czwarte, z profilu, z różnym ułożeniem głowy. Należy ocenić, która z tych póz będzie zgodna z obmyśloną wcześniej koncepcją i z charakterem osoby fotografowanej.

Jedna myśl nt. „Fotografia portretowa

  1. Michał

    Fotografia portretowa jest jednym z najstarszych tematów fotograficznych. Ważnym elementem bez którego nie zrobimy dobrego zdjęcia portretowego jest dobra współpraca osoby fotografowanej z fotografem

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *