Darmowe programy do edycji zdjęć

Gimp - screenNa rynku dostępnych jest wiele ciekawych programów do edycji zdjęć. Są wśród nich zarówno te płatne o ogromnych możliwościach, jak np. Photoshop ale znajdziemy również szereg bezpłatnych aplikacji, dzięki którym w szybki i łatwy sposób będziemy mogli edytować nasze zdjęcia. Jeżeli nie zajmujemy się profesjonalnie obróbką zdjęć to z pewnością wśród tych darmowych znajdziemy taki program, który przypadnie nam do gustu i spełni nasze wymagania. Poniżej przedstawiamy kilka programów, które pomogą nam poprawić niektóre elementy naszych zdjęć oraz zmniejszyć ich rozmiar (pomijamy tutaj płatnego Photoshopa, o którym już wiele napisano i którego ogromne możliwości sprawiają, że jest wykorzystywany szczególnie przez profesjonalistów zajmujących się np. edycją fotografii cyfrowych).

Gimp to darmowy i do tego niezwykle popularny program, choć jego obsługa może być problematyczna dla początkujących Użytkowników. Jednak gdy podszkolimy się w obsłudze (można również zajrzeć na fora internetowe służące pomocą i radą) program staje się niezwykle użyteczny, nawet dla profesjonalistów. Co nam umożliwi? W tym programie możemy pracować na warstwach, posiada funkcje zaznaczenia oraz maski. Ma również niezwykłą ilość przydatnych funkcji, narzędzi oraz filtrów. Program ten jest wciąż udoskonalany i jest on naprawdę jednym z nielicznych który potrafi zastąpić ogromne płatne kombajny do obróbki zdjęć.

Dużo prostszym programem dla mniej zaawansowanych użytkowników jest PhotoScape. Jest przeznaczony do szybkiej i podstawowej edycji. Ma prosty w obsłudze i przejrzysty interfejs oraz zawiera podstawowe funkcje i opcje, takie jak korekcja balansu bieli oraz kolorów, kontrast, dostosowanie jasności, narzędzia do zmiany rozmiarów, różne filtry, usuwanie efektu czerwonych oczu czy dodawanie do zdjęcia innych elementów. Istnieje możliwość pracy nad jednym lub wieloma zdjęciami, stworzenia pokazu slajdów czy grafik GIF, konwersji zdjęć do plików JPG oraz wiele innych funkcji.

FastStone Image Viewer obsługuje praktycznie wszystkie popularne pliki graficzne. Posiada podstawowe, typowe dla tego typu programów narzędzia takie jak wyostrzanie obrazu, kadrowanie, usuwanie szumów, retusz, dodawanie znaków wodnych. Można w nim hurtowo konwertować formaty czy rozmiary. Program służy również do przeglądania multimediów.

PicMonkey służy do podstawowej edycji zdjęć. Można w nim używać narzędzi skatalogowanych w zakładkach dla szybszego ich znalezienia. Są tu narzędzia podstawowej edycji (wyostrzanie, kadrowanie, zmiany rozmiaru itp.), czy nietypowe efekty obróbki twarzy (tworzenie makijażu, redukcja zmarszczek). Program umożliwia dodawanie tekstu, nakładanie ramek i filtrów czy tworzenie kolaży, a także pobieranie zdjęć nie tylko z komputera ale również z portali internetowych, takich jak Facebook czy Flickr. Niektóre, bardziej zaawansowane narzędzia są dostępne po opłaceniu abonamentu.

Raw Therapee służy do obróbki zdjęć w formacie RAW zapisywanych przez aparaty cyfrowe. Obsługuje większość dostępnych modeli aparatów. Może jednak również edytować i zapisywać zdjęcia w formacie JPG, PNG, TIFF. W tym edytorze istnieje możliwość oglądania miniatur zdjęć, a także ich rekonstruowania, poprawiania kolorystyki oraz naświetlenia i szumów cyfrowych, a także zniekształceń spowodowane przez obiektyw.

Na koniec ciekawy program działający na przeglądarkach internetowych – Sumo Paint. Stylizowany nieco na Photoshopa, ma mniej funkcji i narzędzi, jednak zawiera podstawowe opcje edycji oraz tworzenia grafik. Można w nim retuszować, używać filtrów i przyborów malarskich. Program zapisuje zdjęcia w formatach SUMO, PNG i JPG. Podobnymi programami działającymi na przeglądarkach, bez potrzeby instalacji, są piZap i Collage Maker BeFunky, który służy przede wszystkim do robienia kolaży.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *