Czym się kierować przy wyborze aparatu cyfrowego

aparat cyfrowyW dzisiejszych czasach zdjęcia robią wszyscy – wszystko dzięki aparatom w telefonach komórkowych. Jednak nie każdemu wystarcza tego typu urządzenie, a do szczęścia potrzebuje czegoś bardziej wyrafinowanego. Jak jednak wybrać idealny dla nas aparat, gdy producenci i sklepy oferują istne zatrzęsienie sprzętu?

Przed zakupem, musimy sobie odpowiedzieć na pytanie czego tak naprawdę oczekujemy od aparatu i do czego będzie nam potrzebny. Czy planujemy pstrykać fotki od czasu do czasu, czy aparat będzie nam raczej potrzebny na zwykły wakacyjny wyjazd, a może jednak na wyprawę życia, z której zdjęcia trafią do pięknie prezentującego się albumu?

Wbrew pozorom ilość megapikseli, powszechnie uważana za podstawę dobrej jakości zdjęcia, nie ma tak naprawdę znaczenia, szczególnie dla fotografów amatorów, którym w zupełności powinny wystarczyć aparaty z 3 – 4 megapikselami. Więcej pikseli to więcej szumów na zdjęciach, pogorszona charakterystyka ogólna (słabsze przejścia i nasycenie kolorów) czy powiększony rozmiar zdjęć (zajmują dużo więcej kilobajtów). W przybliżeniu standardowa odbitka zdjęcia, czyli 10 na 15cm, odpowiada mniej więcej zdjęciu 2 megapikseli, a takie zdjęcia zazwyczaj drukujemy i zachowujemy. Gdy więc nie planujemy robić wydruków wielkoformatowych obrazów – aparaty z 3, 4 lub nawet 2 megapikselami w zupełności nam wystarczą.

Duże przybliżenie (czyli zoom), może i jest przydatne w niektórych przypadkach, jednak im większe możemy je zrobić, tym zdjęcie wyjdzie bardziej rozmyte i zamazane, więc raczej nie zwracajmy zbyt dużej uwagi na ten parametr przy zakupie. Skupmy się za to na jasności obiektywu. Oznaczona literką f, im jest mniejsza tym lepiej (f3.0, f2.8). Dobrze jest również gdy aparat jest wyposażony w system stabilizacji obrazu, który pomaga w wyeliminowaniu zdjęć ruszonych, a przez to nieostrych. Ważny jest również obiektyw przystosowany do robienia zdjęć szerokokątnych, które robi się zasadniczo dość często – nie ważne czy są to zdjęcia grupowe na różnego typu imprezach rodzinnych czy panoramy gór i lasów. Jeżeli jednak marzą nam się artystyczne detale, warto zwrócić uwagę na tryb makro, który pozwala robić zdjęcia z odległości kilku centymetrów. Jeśli chcemy pstrykać zdjęcia nocne i o zmierzchu, sprawdźmy czy migawkę można ustawić na co najmniej dwie sekundy. Dla amatorów przydatne są możliwości robienia zdjęć seryjnych oraz wideo, tu dobrze zwrócić uwagę na jakość zapisu.

Wielu z nas wydaje się, że „prawdziwy aparat” oznacza cyfrową lustrzankę, pełną funkcji oraz dodatkowych akcesoriów. Jeśli nie jesteśmy profesjonalnymi fotografami to i tak z większości funkcji nie będziemy korzystać. Do tego ten typ aparatu wymaga dodatkowych obiektywów czy statywu. Jest przez to cięższy, mniej poręczny i wymaga noszenia w torbie lub plecaku. Jeśli wybieramy się na wycieczkę w góry lub daleką wyprawę na inny kontynent, zabranie lustrzanki oznacza mniej miejsca w bagażu na inne, może bardziej potrzebne rzeczy. Należy się więc zastanowić, czy na pewno potrzebujemy profesjonalnego aparatu, gdy zwykła cyfrówka zrobi dobre zdjęcia, a przy okazji zmieści się w kieszeni.

Decydując się na kupno pamiętajmy, że aparat w stu procentach dla nas idealny najprawdopodobniej nie istnieje i będziemy zmuszeni do pójścia na mały kompromis. Przeanalizujmy na chłodno nasze oczekiwania i wybierzmy najlepiej dopasowaną do naszych potrzeb opcję.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *