Czy wiesz, że … ciekawostki związane z fotografią

pytajniki

  • Joseph Nicéphore Niépce, francuski fizyk i wynalazca, jest twórcą pierwszej trwałej fotografii. Zdjęcie zwane Widokiem z okna Le Gras powstało prawdopodobnie w 1826 roku.

  • Aparatem, który był wstanie uchwycić obraz w jedną tysięczną sekundy, a co za tym idzie zrobić zdjęcie wybuchu bomby atomowej, był rapatronic, zbudowany przez Harolda Edgertona. Jego czas ekspozycji był niesamowicie krótki jak na tamte czasy. Jako że mógł wykonać tylko jedno zdjęcie, by dobrze udokumentować wybuch, ustawiano obok siebie kilka aparatów, które robiły zdjęcia w innych odstępach czasu i pod innymi kątami.

  • 4.3 miliona dolarów – tyle wynosi cena najdroższego zdjęcia na świecie. Wykonał je Andreas Gurski i zostało zrobione w 1999 roku.

  • Prawdopodobnie najstarszym aparatem na świecie jest ten stworzony w 1839 roku przez braci Susse. Służył do robienia zdjęć przy pomocy techniki dagerotypii (na metalowej płycie powstaje obraz zwany dagerotypem, którego nie się już powielić). W maju 2007 aparat ten został sprzedany na wiedeńskiej aukcji w Galerii WestLicht za sumę 588 tysięcy euro.

  • Prawdopodobnie jednym pierwszych żartów i zarazem falsyfikatów fotograficznych jest zdjęcie H. Bayarda, rywala wynalazcy fotografii Louisa Daguerre’a. Gdy w 1839 roku Francuska Akademia Nauk ogłosiła Daguerre’a wynalazcą, urażony Bayard wykonał swoje zaaranżowane zdjęcie, na którym wyglądał jak topielec. Zdjęcie opisał komentarzem, w którym żalił się na niesprawiedliwe traktowanie i brak zainteresowania jego osiągnięciami. Porażki go jednak nie zniechęciły i w dalszych latach prowadził dalsze i owocne prace nad ulepszeniem metod fotografowania.

  • W USA powstaje największy aparat na świecie. Ma ważyć 650 ton i kosztować prawie 170 milionów dolarów. Połączenie 189 matryc CCD oraz zwierciadła o średnicy ponad 8 metrów, ma dać możliwość robienia zdjęć w rozdzielczości 3200 megapikseli. Głównym zadaniem monstrualnego aparatu będzie uwiecznienie tak zwanej ciemnej materii, czyli teoretycznie istniejącej w kosmosie materii, która nie odbija i nie emituje światła.

  • Największym zdjęciem na świecie jest obecnie panorama Mont Blanc, stworzona przez ekipę Filippo Blenginiego. Zdjęcie ma 365 gigapikseli i można je wydrukować w rozmiarze boiska do piłki nożnej.

  • Pale Blue Dot czyli Błękitna Kropka to zdjęcie naszej planety wykonane z rekordowej odległości ponad 6 miliardów kilometrów od Ziemi. Zostało zrobione z inicjatywy astronoma Carla Sagana przez sondę Voyager 1, która po wykonaniu wszystkich celów swojej misji opuszczała już Układ Słoneczny. Na zdjęciu widać Ziemię jako małą, błękitną kropkę.

  • Najdroższy aparat na świecie – Leicę 0-Serie z numerem seryjnym 116, sprzedano za 2,16 miliona euro. Aparaty tego typu produkowano w latach 1923/4. Do dziś zachowało się 12 egzemplarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *