Aparat cyfrowy czy smartfon?

zdjęcie wykonywane smartfonemJeszcze jakiś czas temu zdjęcia robione telefonem komórkowym pozostawiały wiele do życzenia, a nawet tanie aparaty kompaktowe były o wiele lepsze. Jednak w dość krótkim czasie postęp technologiczny w dziedzinie aparatów w smartfonach sprawił, że trudno odróżnić zdjęcie zrobione telefonem czy zwykłym aparatem. Czy oznacza to koniec ery aparatów kompaktowych?

Dane sprzedaży największych firm produkujących aparaty kompaktowe w ostatnich latach zdają się potwierdzać tę tezę. Sprzedaż spada, a aparaty zdają się nie wytrzymywać konkurencji i ustępują pola swoim mniejszym braciom wbudowanym w telefony komórkowe.

Z jednej strony trudno się dziwić. Aparaty w smartfonach robią zdjęcia o coraz lepszej jakości. Mają wbudowane aplikacje i programy, którymi szybko można obrobić zdjęcie i od razu wrzucić je na jeden (albo i kilka) portal społecznościowy, dzieląc się nim ze znajomymi. Robienie zdjęcie telefonem jest też błyskawiczne i niezmiernie proste. Badania pokazują, że znaczna część użytkowników smartfonów to właśnie z aparatu fotograficznego korzysta najczęściej (oczywiście, poza telefonowaniem, wysyłaniem SMS-ów oraz surfowaniem po Internecie). Po co również inwestować w dwa urządzenia, skoro wszystko możemy mieć w jednym, mieszczącym się w kieszeni?

Jednak profesjonaliści zajmujący się fotografią zawodowo widzą różnice niedostrzegalne dla przeciętnych amatorów robienia zdjęć. W chwili obecnej aparaty w smartfonach wciąż robią gorszej jakości zdjęcia i przez pewien czas raczej się to nie zmieni. Trudno również wbudować w smartfona zoom optyczny czy większą matrycę, na której jest zapisywane zdjęcie, a w tym wypadku wielkość znacząco wpływa na jakość zdjęcia. Próba wsadzenia większej matrycy do smartfona skończyłaby się znaczącym pogrubieniem i zwiększeniem telefonu, a przecież wielkość to jeden z atutów dzisiejszych telefonów.

Firmy produkujące aparaty starają się nadążyć za smartfonami, jednak wydaje się że przeciętni użytkownicy chętniej wybierają telefony niż tańsze aparaty kompaktowe. Producenci starają się wprowadzać nowe modele, chociażby aparaty przeznaczone do robienia selfie. Coraz więcej aparatów może również łączyć się z Internetem, co jest bardzo istotne dla wielu użytkowników. Firmy mogłyby próbować tworzyć własne telefony, jednak wydaje się to mało prawdopodobne. Wydaje się że ostoją aparatów kompaktowych są w chwili obecnej urządzenia dla profesjonalistów.

Jedna myśl nt. „Aparat cyfrowy czy smartfon?

  1. Andrzej

    Smartfony mają coraz lepszą optykę ale i tak wciąż im daleko do lustrzanek cyfrowych. Upłynie jeszcze trochę czasu zanim w smartfonach zmieści się to co jest obecnie w lustrzankach.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *